Trouvais Counter Stool with Upholstered Back
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Casual and detailed, the Trouvais Upholstered Back Counter Stool is transitional in style and highly versatile. The decorative elements include a standard carved wooden X-shape to the back and Antique Brass stretcher guards on the legs. Optional Antique Nickel stretcher guards available. A companion upholstered back dining chair and bar stool are available. Also available as Trouvais Open Back versions.
Product Details
| Dimensions | W 19.75in D 24in H 40.5in |
|---|---|
| Wood Species | Beech |
| Back Type | Tight |
| SeatType | Tight |
| Weight | 60 lb |
| Volume | 25.3 ft³ |
| COM | 2 yd |
| COL | 27 sq. ft |
| Weight | 60 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 24 × 19.75 × 40.5 in |
| Brand |
Hickory Chair |
| Color |
Cream |
| Detail Color |
Swedish White |
| Collection |
Suzanne Kasler® Upholstery Collection |
"*" indicates required fields