TROUVAIS BAR STOOL
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Casual and detailed, the Trouvais Open Back Bar Stool is transitional in style and highly versatile. The decorative elements include a standard carved wooden X-shape to the back and Antique Brass stretcher guards on the legs. Optional Antique Nickel stretcher guards available. Standard in Caramel finish. finish. Also available with a companion counter stool and dining side chair. Also available as Upholstered Back versions.
Product Details
| Dimensions | W 19.75in D 24in H 45.5in |
|---|---|
| Wood Species | Beech Solids |
| SeatType | Tight |
| Weight | 65 lb |
| Volume | 33.92 ft³ |
| COM | 1.5 yd |
| COL | 23 sq. ft |
| Weight | 65 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 24 × 19.75 × 45.5 in |
| Brand |
Hickory Chair |
| Color |
White |
| Detail Color |
Swedish White |
| Collection |
Suzanne Kasler® Upholstery Collection |
"*" indicates required fields