SERENE COUNTER STOOL
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
The PE1917-00 Serene Counter Stool and PE1918-00 Serene Bar Stool were designed to complement our PE1912-00 Denise dining side chair. The solid Maple frame feature tightly upholstered seats and inside backs with picture frame outside backs. The footrest is protected with an antique brass plate clear coated to decrease wear. A great transitional look for any kitchen or bar.
Product Details
| Dimensions | W 19in D 24in H 36in |
|---|---|
| Wood Species | Maple Solids |
| Back Type | Tight |
| SeatType | Tight |
| Weight | 45 lb |
| Volume | 24 ft³ |
| COM | 2.5 yd |
| COL | 36 sq. ft |
| Weight | 45 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 24 × 19 × 36 in |
| Brand |
Hickory Chair |
| Color |
Cream |
| Detail Color |
Nickel |
| Collection |
Pearson® Upholstery Collection |
"*" indicates required fields