Salomone Swivel Bar Stool
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Salamone Swivel Stools by Kim Scodro — Distinguished by their sculptural presence, the Salamone Swivel Stools feature a tapered, flared base crafted from solid ash with subtle carved detailing. A circular metal footrest, available in antique silver, brass, or bronze, provides both function and refinement. Optional small or petite nails only. The defining element is the gracefully scalloped back profile, outlined with a single welt that accentuates its unique silhouette. A perfect blend of craftsmanship and character, Salamone brings elegance to any setting.
Product Details
| Dimensions | W 18.5in D 20.5in H 41.5in |
|---|---|
| Wood Species | Ash Solids |
| Back Type | Tight |
| SeatType | Tight |
| Weight | 47 lb |
| Volume | 25.3 ft³ |
| COM | 2 yd |
| COL | 27 sq. ft |
| Weight | 47 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 20.5 × 18.5 × 41.5 in |
| Brand |
Hickory Chair |
| Collection |
Kim Scodro Upholstery Collection |
"*" indicates required fields
