Saint Giorgio Counter Stool without Handle
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Description
The Saint Giorgio Counter Stool is rich with detail. With distinctive nailhead embellishments, it makes for a debonair dining choice. This stool comes standard with welt. Tawny finish shown. Nail head trim available in small, petite and faceted nails only.
Product Details
| Dimensions | W 23.5in D 23.5in H 39in |
|---|---|
| Wood Species | Maple Solids |
| Back Type | Tight |
| SeatType | Tight |
| Weight | 49 lb |
| Volume | 33.92 ft³ |
| COM | 2 yd |
| COL | 32 sq. ft |
Additional information
| Weight | 49 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 23.5 × 23.5 × 39 in |
| Brand |
Hickory Chair |
| Color |
Cream |
| Detail Color |
Truffle |
| Collection |
David Phoenix® Upholstery Collection |
Questions About This Product?
"*" indicates required fields