Saint Giorgio Bar Stool without Handle
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Description
The Saint Giorgio Bar Stool is rich with detail. With distinctive nailhead embellishments, it makes for a debonair dining choice. This stool comes standard with welt. Tawny finish shown. Nail head trim available in small, petite and faceted nails only. Kickplate finish available in Antique Brass or Antique Nickel. Also available in counter height.
Product Details
| Dimensions | W 23.5in D 23.5in H 44in |
|---|---|
| Wood Species | Maple Solids |
| Back Type | Tight |
| SeatType | Tight |
| Weight | 53 lb |
| Volume | 33.92 ft³ |
| COM | 2 yd |
| COL | 32 sq. ft |
Additional information
| Weight | 53 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 23.5 × 23.5 × 44 in |
| Brand |
Hickory Chair |
| Color |
Cream |
| Detail Color |
Truffle |
| Collection |
David Phoenix® Upholstery Collection |
Questions About This Product?
"*" indicates required fields