Saint Giorgio Bar Stool with Handle
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
The Saint Giorgio Bar Stool is rich with detail. Beginning with the wooden pull across the back, paired with distinctive nailhead embellishments, it makes for a debonair dining choice. This stool comes standard with welt but is shown with optional NS-08 nails in a distinctive Greek key pattern. Tawny finish and NS-08 Old Brass nail head trim shown. Nail head trim available in small, petite and faceted nails only. Kickplate finish available in Antique Brass or Antique Nickel. Also available in counter height.
Product Details
| Dimensions | W 23.5in D 23.5in H 45.5in |
|---|---|
| Wood Species | Maple Solids |
| Back Type | Tight |
| SeatType | Tight |
| Weight | 53 lb |
| Volume | 33.92 ft³ |
| COM | 2 yd |
| COL | 32 sq. ft |
| Weight | 53 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 23.5 × 23.5 × 45.5 in |
| Brand |
Hickory Chair |
| Color |
Brown |
| Detail Color |
Tawny |
| Collection |
David Phoenix® Upholstery Collection |
"*" indicates required fields