NEWBURY SWIVEL BACKLESS COUNTER STOOL
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Description
The Newbury Swivel Bar Stool features a tailored, round “pillbox” upholstered seat with nail head trim and an exposed wood apron with raised edge details. Four carved and tapered legs with recessed panels sweep outward and are joined together by an Antique Bronze circular stretcher standard. The stretcher is also available in Antique Brass and Antique Silver.
Features
| Swivel | Yes |
|---|
Product Details
| Dimensions | W 20in D 20in H 25.5in |
|---|---|
| Wood Species | Ash Solids |
| SeatType | Tight |
| Weight | 35 lb |
| Volume | 25.3 ft³ |
| COM | 1.5 yd |
| COL | 18 sq. ft |
Additional information
| Weight | 35 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 20 × 20 × 25.5 in |
| Brand |
Hickory Chair |
| Color |
Cream |
| Detail Color |
Espresso |
| Collection |
1911 Collection Upholstery Collection |
| Features |
Questions About This Product?
"*" indicates required fields