Marit Backless Counter Stool
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Description
The Marit Stools turned columns and arches reflect a delicate balance of English and Arabic architecture. The Antique bronze stretcher brings subtle adornment with its multiple facets and metal bead detailing.
Product Details
| Dimensions | W 19in D 18in H 25in |
|---|---|
| Wood Species | Ash Solids |
| SeatType | Tight |
| Weight | 42 lb |
| Volume | 25.3 ft³ |
| COM | 1.5 yd |
| COL | 18 sq. ft |
Additional information
| Weight | 42 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 18 × 19 × 25 in |
| Brand |
Hickory Chair |
| Color |
Blue |
| Collection |
Atelier Upholstery Collection |
Questions About This Product?
"*" indicates required fields