Madigan Counter Stool
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Inspired by a set of antique chairs of Danish and Cuban origins auctioned at Sotheby’s, this series of pieces feature a comfortable saddle seat with Antique Nickel nail head trim. Clean, straight arms and legs add flexibility to the pieces, as they pair well with modern, classic or traditional styles. Also available as an arm and side chair, bar stool, armless stool or bench. NS-09 nail head trim and Antique Nickel stretcher guards standard. Optional Antique Brass stretcher guards available.
Product Details
| Dimensions | W 22.5in D 24.75in H 38.75in |
|---|---|
| Wood Species | Maple Solids |
| Back Type | Tight |
| SeatType | Tight |
| Weight | 34 lb |
| Volume | 25.3 ft³ |
| COM | 2 yd |
| COL | 27 sq. ft |
| Weight | 34 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 24.75 × 22.5 × 38.75 in |
| Brand |
Hickory Chair |
| Color |
Black |
| Detail Color |
Dark Walnut / Walnut |
| Collection |
Hickory Chair Upholstery Collection |
"*" indicates required fields