Laurent Bar Stool
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Description
Inspired by the French Moderne chairs of the 1930s, the 1650-04 Laurent Bar Stool has an elegantly contoured back, a reeded apron and finely tapered legs joined together by a beautiful French Brass finished X-shaped stretcher. The Laurent Stool is available in either bar height or counter height. A companion Laurent Side Chair is also available.
Product Details
| Dimensions | W 20.25in D 23in H 40.5in |
|---|---|
| Wood Species | Ash Solids |
| Back Type | Tight |
| SeatType | Tight |
| Weight | 42 lb |
| Volume | 25.3 ft³ |
| COM | 2 yd |
| COL | 32 sq. ft |
Additional information
| Weight | 42 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 23 × 20.25 × 40.5 in |
| Brand |
Hickory Chair |
| Color |
Brown |
| Detail Color |
Dark Walnut / Walnut |
| Collection |
Suzanne Kasler® Upholstery Collection |
Questions About This Product?
"*" indicates required fields