Jardin Bar Stool
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
The Jardin Counter Stool, Bar Stool, and Side Chair are perfectly scaled and attentively detailed. Each piece features decorative beadwork on the legs and back, gracefully shaped uprights, and intricate compound angles. Inspired by an antique from Suzanne Kasler’s personal collection, this series embodies timeless charm. The Jardin Counter and Bar Stools come standard with a distinguished Antique Brass stretcher guard.
Product Details
| Dimensions | W 19.5in D 22in H 45.75in |
|---|---|
| Wood Species | Beech Solids |
| SeatType | Tight |
| Weight | 65 lb |
| Volume | 18.06 ft³ |
| COM | 1.5 yd |
| COL | 23 sq. ft |
| Weight | 65 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 22 × 19.5 × 45.75 in |
| Brand |
Hickory Chair |
| Color |
White |
| Collection |
Suzanne Kasler® Upholstery Collection |
"*" indicates required fields