Hunt Bar Stool
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Extended from the bestselling Hunt Chair, the Hunt Bar and Counter Stools are beautifully tailored with a livable scale and classic lines. The Hunt Chair was inspired by a vintage modern chair that Suzanne found several years ago. Distinctive features include the graceful curve of the legs, the contoured back and nail head trim. Comes standard with NP-08 nail head trim and Antique Brass stretcher guards.
Product Details
| Dimensions | W 22in D 24.5in H 42.5in |
|---|---|
| Wood Species | Maple Solids |
| Back Type | Tight |
| SeatType | Tight |
| Weight | 66 lb |
| Volume | 25.3 ft³ |
| COM | 2.5 yd |
| COL | 41 sq. ft |
| Weight | 66 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 24.5 × 22 × 42.5 in |
| Brand |
Hickory Chair |
| Color |
White |
| Detail Color |
Espresso |
| Collection |
Suzanne Kasler® Upholstery Collection |
"*" indicates required fields