HELGA BAR STOOL
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Description
Its elegant oval seat swivels and returns to its original position with its memory swivel mechanism. Custom ferrules and a round stretcher were designed exclusively for Helga and are standard and only available in Platinum finish. Kohl finish shown.
Product Details
| Dimensions | W 21.5in D 21.5in H 40.5in |
|---|---|
| Wood Species | Maple Solids |
| Back Type | Tight |
| SeatType | Tight |
| Weight | 57 lb |
| Volume | 25.3 ft³ |
| COM | 3.5 yd |
| COL | 50 sq. ft |
Additional information
| Weight | 57 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 21.5 × 21.5 × 40.5 in |
| Brand |
Hickory Chair |
| Color |
Blue |
| Detail Color |
Kohl |
| Collection |
Hable® Upholstery Collection |
Questions About This Product?
"*" indicates required fields