Hawkins Bar + Counter Stool – 230067-040
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
SKU:
230067-040
Category: Barstools
Tags: Barstools, FIQA Boucle Charcoal, Gunmetal, Four Hands, Gray
Description
Strike a pose. Well curved, finely sculpted and perfectly sized for the bar, high-performance upholstery makes for a clever addition to the modern dining room. Easy to clean and made from fully recyclable materials, Fiqa fabrics are machine-washable, stain-resistant, water-repellent and antimicrobial.
Product Details
| Weight (kg) | 12 kg |
|---|---|
| Weight (lb) | 27.12 lb |
| Volume (cu. ft.) | 14.58 cu. ft. |
| Volume (m³) | 0.413 m³ |
| Color | FIQA Boucle Charcoal, Gunmetal |
| Material | 100% Polyester, Iron |
| Dimensions (Imperial, inch) | 22.50″w x 23.00″d x 42.50″h |
| Dimensions (Metric, cm) | 57.2 cm w x 58.4 cm d x 108.0 cm h |
Additional information
| Weight | 27.12 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 23 × 22.5 × 42.5 in |
| Brand |
Four Hands |
| Color |
Gray |
| Detail Color |
FIQA Boucle Charcoal ,Gunmetal |
| Style |
Contemporary |
Questions About This Product?
"*" indicates required fields