Hawkins Bar + Counter Stool – 230067-019
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Description
Strike a pose. Curved and finely sculpted, a high-performance fabric-upholstered stool makes for a shapely addition to the well-styled kitchen counter. Performance fabrics are specially created to withstand spills, stains, high traffic and wear, ensuring long-term comfort and unmatched durability.
Product Details
| Weight (kg) | 12 kg |
|---|---|
| Weight (lb) | 26.23 lb |
| Volume (cu. ft.) | 13.28 cu. ft. |
| Volume (m³) | 0.376 m³ |
| Color | Omari Natural, Gunmetal |
| Material | 79% Polyester, 16% Viscose (Rayon), 5% Flax/Linen, Iron |
| Dimensions (Imperial, inch) | 22.50″w x 22.75″d x 38.50″h |
| Dimensions (Metric, cm) | 57.2 cm w x 57.8 cm d x 97.8 cm h |
Additional information
| Weight | 26.23 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 22.75 × 22.5 × 38.5 in |
| Brand |
Four Hands |
| Color |
Cream |
| Detail Color |
Gunmetal ,Omari Natural |
| Style |
Contemporary |
Questions About This Product?
"*" indicates required fields