Hawkins Bar + Counter Stool – 230067-011
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
SKU:
230067-011
Category: Barstools
Tags: Barstools, Brown, Four Hands, Sonoma Butterscotch, Gunmetal
Description
Strike a pose. Curved and finely sculpted, butterscotch top-grain leather exclusive to Four Hands makes for a shapely addition to the well-styled bar.
Product Details
| Weight (kg) | 12 kg |
|---|---|
| Weight (lb) | 27.12 lb |
| Volume (cu. ft.) | 14.58 cu. ft. |
| Volume (m³) | 0.413 m³ |
| Color | Sonoma Butterscotch, Gunmetal |
| Material | Top Grain Leather, Iron |
| Dimensions (Imperial, inch) | 22.50″w x 23.00″d x 42.50″h |
| Dimensions (Metric, cm) | 57.2 cm w x 58.4 cm d x 108.0 cm h |
Additional information
| Weight | 27.12 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 23 × 22.5 × 42.5 in |
| Brand |
Four Hands |
| Color |
Brown |
| Detail Color |
Gunmetal ,Sonoma Butterscotch |
| Style |
Contemporary |
Questions About This Product?
"*" indicates required fields