Hawkins Bar + Counter Stool – 230067-010
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Description
Strike a pose. Curved and finely sculpted, a buttery-black top-grain leather stool makes for a luxe addition to the well-styled bar.
Product Details
| Weight (kg) | 12 kg |
|---|---|
| Weight (lb) | 27.12 lb |
| Volume (cu. ft.) | 14.58 cu. ft. |
| Volume (m³) | 0.413 m³ |
| Color | Sonoma Black, Gunmetal |
| Material | Top Grain Leather, Iron |
| Dimensions (Imperial, inch) | 22.50″w x 23.00″d x 42.50″h |
| Dimensions (Metric, cm) | 57.2 cm w x 58.4 cm d x 108.0 cm h |
Additional information
| Weight | 27.12 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 23 × 22.5 × 42.5 in |
| Brand |
Four Hands |
| Color |
Black |
| Detail Color |
Gunmetal ,Sonoma Black |
| Style |
Contemporary |
Questions About This Product?
"*" indicates required fields