Haret Counter Stool Smoke Grey
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
The Haret Counter Stool is an elegant metal outdoor seating option, featuring the collection’s distinctive signature fretwork on the back. The gracefully concave backrest gently hugs and supports for added comfort. Each counter stool comes standard with a DryTech seat cushion, secured to the fretwork back with a tie for a tailored look. Available in two finishes: Cloud White and Smoke Grey. A custom-fitted outdoor protective cover is sold separately (HCD8900-03-PC).
Product Details
| Dimensions | W 19.5in D 23in H 37in |
|---|---|
| Wood Species | Powder Coated Aluminum |
| Seat Fill | Dry-Tech Foam |
| Weight | 54 lb |
| Volume | 10.92 ft³ |
| COM | 1.5 yd |
| Weight | 54 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 23 × 19.5 × 37 in |
| Brand |
Hickory Chair |
| Color |
Gray |
| Collection |
Hable® Outdoor Collection |
"*" indicates required fields
