Glenmore Bar + Counter Stool – 226032-035
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
SKU:
226032-035
Category: Barstools
Tags: Barstools, Brown, Four Hands, Taupe Shearling, Light Carbon
Description
The classic ladderback chair, reimagined. Carbon-finished oak frames a squared shearling seat, bringing comfort and style to the modern counter stool.
Product Details
| Weight (kg) | 6 kg |
|---|---|
| Weight (lb) | 14.33 lb |
| Volume (cu. ft.) | 13.07 cu. ft. |
| Volume (m³) | 0.37 m³ |
| Color | Taupe Shearling, Light Carbon |
| Material | Shearling, Solid Oak |
| Dimensions (Imperial, inch) | 21.75″w x 22.00″d x 39.50″h |
| Dimensions (Metric, cm) | 55.2 cm w x 55.9 cm d x 100.3 cm h |
Additional information
| Weight | 14.33 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 22 × 21.75 × 39.5 in |
| Brand |
Four Hands |
| Color |
Brown |
| Detail Color |
Light Carbon ,Taupe Shearling |
| Style |
Contemporary |
Questions About This Product?
"*" indicates required fields