Glenmore Bar + Counter Stool – 226032-025
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Description
The classic ladderback chair, reimagined. Smoked oak frames a squared cotton- and linen-blend seat, bringing comfort and style to the counter.
Product Details
| Weight (kg) | 7 kg |
|---|---|
| Weight (lb) | 15.43 lb |
| Volume (cu. ft.) | 13.1 cu. ft. |
| Volume (m³) | 0.371 m³ |
| Color | Essence Natural, Smoked Oak |
| Material | 49% Viscose (Rayon), 22% Flax/Linen, 18% Polyester, 11% Cotton, Solid Oak |
| Dimensions (Imperial, inch) | 21.75″w x 22.00″d x 39.50″h |
| Dimensions (Metric, cm) | 55.2 cm w x 55.9 cm d x 100.3 cm h |
Additional information
| Weight | 15.43 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 22 × 21.75 × 39.5 in |
| Brand |
Four Hands |
| Color |
Cream |
| Detail Color |
Essence Natural ,Smoked Oak |
| Style |
Transitional |
Questions About This Product?
"*" indicates required fields