Fayth Bar + Counter Stool – 244940-008
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Traditional, updated. The classic turn shape-inspired design is simplified for a clean look in this antique walnut counter stool, balanced with slightly curved legs for a softened look. Complemented by a soft paper cord back. A design collaboration by Amber Lewis and Four Hands. This item has limited online distribution and may not be sold on websites without prior approval. Visit the FAQ page in our Help Center for more details.
Product Details
| Weight (kg) | 9 kg |
|---|---|
| Weight (lb) | 18.96 lb |
| Volume (cu. ft.) | 11.51 cu. ft. |
| Volume (m³) | 0.326 m³ |
| Color | Stained Black Ash, Natural Paper Cord |
| Material | Solid Ash, Rush |
| Dimensions (Imperial, inch) | 19.50″w x 23.25″d x 42.00″h |
| Dimensions (Metric, cm) | 49.5 cm w x 59.1 cm d x 106.7 cm h |
| Weight | 18.96 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 23.25 × 19.5 × 42 in |
| Brand |
Four Hands |
| Color |
Black |
| Detail Color |
Natural Paper Cord ,Stained Black Ash |
"*" indicates required fields