Fayth Bar + Counter Stool – 244063-003
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Classic meets current. Simplified turn shaping meets subtly curved legs to elevate a clean, traditional frame of walnut-finished solid ash. A neutral linen cushion complements a back rest of textural paper cord. A design collaboration by Amber Lewis and Four Hands. This item has limited online distribution and may not be sold on websites without prior approval. Visit the FAQ page in our Help Center for more details.
Product Details
| Weight (kg) | 8 kg |
|---|---|
| Weight (lb) | 18.07 lb |
| Volume (cu. ft.) | 13.28 cu. ft. |
| Volume (m³) | 0.376 m³ |
| Color | Broadway Dune, Antique Walnut, Natural Paper Cord |
| Material | 100% Flax/Linen, Solid Ash, Rush |
| Dimensions (Imperial, inch) | 19.50″w x 22.50″d x 46.00″h |
| Dimensions (Metric, cm) | 49.5 cm w x 57.2 cm d x 116.8 cm h |
| Weight | 21.82 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 22.5 × 19.5 × 46 in |
| Brand |
Four Hands |
| Color |
Cream |
| Detail Color |
Antique Walnut ,Broadway Dune ,Natural Paper Cord |
| Style |
Transitional |
"*" indicates required fields