Delano Outdoor Bar + Counter Stool – JSOL-022A
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
SKU:
JSOL-022A
Category: Barstools
Tags: Barstools, Four Hands, Gray, Thick Dark Grey Rope, Weathered Grey-FSC
Description
A textural take on outdoor bar styling, weathered grey teak welcomes thick, handwoven rope seating in an inviting grey. Safe for outdoor spaces. Cover or store indoors during inclement weather and when not in use.
Product Details
| Weight (kg) | 11 kg |
|---|---|
| Weight (lb) | 24.91 lb |
| Volume (cu. ft.) | 15.04 cu. ft. |
| Volume (m³) | 0.426 m³ |
| Color | Thick Dark Grey Rope, Weathered Grey-FSC |
| Material | 100% Polypropylene, Solid FSC®-Certified Teak |
| Dimensions (Imperial, inch) | 19.75″w x 24.25″d x 40.50″h |
| Dimensions (Metric, cm) | 50.2 cm w x 61.6 cm d x 102.9 cm h |
Additional information
| Weight | 24.91 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 24.25 × 19.75 × 40.5 in |
| Brand |
Four Hands |
| Color |
Gray |
| Detail Color |
Thick Dark Grey Rope ,Weathered Grey-FSC |
| Style |
Contemporary Coastal |
Questions About This Product?
"*" indicates required fields