Delano Outdoor Bar + Counter Stool – JSOL-022
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
SKU:
JSOL-022
Category: Barstools
Tags: Barstools, Four Hands, Gray, Thick Grey Rope, Washed Brown-FSC
Description
A textural take on outdoor bar styling, washed brown teak welcomes thick, handwoven rope seating in an inviting light grey. Safe for outdoor spaces. Cover or store indoors during inclement weather and when not in use.
Product Details
| Weight (kg) | 11 kg |
|---|---|
| Weight (lb) | 24.91 lb |
| Volume (cu. ft.) | 15.04 cu. ft. |
| Volume (m³) | 0.426 m³ |
| Color | Thick Grey Rope, Washed Brown-FSC |
| Material | 100% Polypropylene, Solid FSC®-Certified Teak |
| Dimensions (Imperial, inch) | 19.75″w x 24.25″d x 40.50″h |
| Dimensions (Metric, cm) | 50.2 cm w x 61.6 cm d x 102.9 cm h |
Additional information
| Weight | 24.91 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 24.25 × 19.75 × 40.5 in |
| Brand |
Four Hands |
| Color |
Gray |
| Detail Color |
Thick Grey Rope ,Washed Brown-FSC |
| Style |
Contemporary Coastal |
Questions About This Product?
"*" indicates required fields