Delano Outdoor Bar + Counter Stool – 106968-006
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
SKU:
106968-006
Category: Barstools
Tags: Barstools, Cream, Four Hands, Ivory Rope, Natural Teak-FSC
Description
A textural take on outdoor styling, natural teak welcomes thick, handwoven rope seating in an inviting ivory. Safe for outdoor spaces. Cover or store indoors during inclement weather and when not in use.
Product Details
| Weight (kg) | 10 kg |
|---|---|
| Weight (lb) | 22.71 lb |
| Volume (cu. ft.) | 14.23 cu. ft. |
| Volume (m³) | 0.403 m³ |
| Color | Ivory Rope, Natural Teak-FSC |
| Material | 100% Polypropylene, Solid FSC®-Certified Teak |
| Dimensions (Imperial, inch) | 19.75″w x 24.25″d x 37.50″h |
| Dimensions (Metric, cm) | 50.2 cm w x 61.6 cm d x 95.2 cm h |
Additional information
| Weight | 22.71 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 24.25 × 19.75 × 37.5 in |
| Brand |
Four Hands |
| Color |
Cream |
| Detail Color |
Ivory Rope ,Natural Teak-FSC |
| Style |
Contemporary Coastal |
Questions About This Product?
"*" indicates required fields