Crete Bar + Counter Stool – 228057-018
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
SKU:
228057-018
Category: Barstools
Tags: Barstools, Brown, FIQA Boucle Cocoa, Sienna Brown Ash, Midnight Iron, Four Hands
Description
Crisp and clean, with natural panache. Slim, black-finished iron frames a floating ladderback of solid oak. Upholstered in a Fiqa boucle textile, the next generation of performance fabric. Easy to clean and made from fully recyclable materials, Fiqa fabrics are machine-washable, stain-resistant, water-repellent and antimicrobial.
Product Details
| Weight (kg) | 15 kg |
|---|---|
| Weight (lb) | 33.07 lb |
| Volume (cu. ft.) | 13.98 cu. ft. |
| Volume (m³) | 0.396 m³ |
| Color | FIQA Boucle Cocoa, Sienna Brown Ash, Midnight Iron |
| Material | 100% Polyester, Solid Ash, Iron |
| Dimensions (Imperial, inch) | 20.00″w x 25.50″d x 44.00″h |
| Dimensions (Metric, cm) | 50.8 cm w x 64.8 cm d x 111.8 cm h |
Additional information
| Weight | 33.07 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 25.5 × 20 × 44 in |
| Brand |
Four Hands |
| Color |
Brown |
| Detail Color |
FIQA Boucle Cocoa ,Midnight Iron ,Sienna Brown Ash |
| Style |
Contemporary |
Questions About This Product?
"*" indicates required fields