Chippendale Bar Stool
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Companions to the James River Collection’s Chippendale Side Chair which have a comfortably contoured seat, shaped back and are supported by subdued, tapered legs. The Chippendale Bar and Counter Stools are now available. The Bar and Counter stools are standard with Antique Brass stretcher guards. Antique Nickel stretcher guards are also available. Welt is the standard trim when ordered in fabric. Welt with NS-00 nail head trim is standard when ordered in leather. Dark Walnut finish shown.
Product Details
| Dimensions | W 20in D 24.5in H 47in |
|---|---|
| Wood Species | Mahogany Solids |
| Back Type | Tight |
| SeatType | Tight |
| Weight | 52 lb |
| Volume | 39.31 ft³ |
| COM | 2 yd |
| COL | 32 sq. ft |
| Weight | 52 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 24.5 × 20 × 47 in |
| Brand |
Hickory Chair |
| Color |
White |
| Detail Color |
Dark Walnut / Walnut |
| Collection |
James River Upholstery Collection |
"*" indicates required fields