Buxton Bar + Counter Stool – 247999-003
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
SKU:
247999-003
Category: Barstools
Tags: Barstools, Cream, Four Hands, Savile Flax, Drifted Ash, Natural Paper Rush
Description
A solid oak bar stool defined by tapered legs and framing gives an updated look to the classic whistler chair. Finished with a paper rush wrapped detail on the back.
Product Details
| Weight (kg) | 11 kg |
|---|---|
| Weight (lb) | 24.8 lb |
| Volume (cu. ft.) | 12.61 cu. ft. |
| Volume (m³) | 0.357 m³ |
| Color | Savile Flax, Drifted Oak, Natural Paper Rush |
| Material | 92% Polyester, 8% Flax/Linen, Solid Oak, Rush |
| Dimensions (Imperial, inch) | 19.25″w x 22.25″d x 42.75″h |
| Dimensions (Metric, cm) | 48.9 cm w x 56.5 cm d x 108.6 cm h |
Additional information
| Weight | 24.8 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 22.25 × 19.25 × 42.75 in |
| Brand |
Four Hands |
| Color |
Cream |
| Detail Color |
Drifted Oak ,Natural Paper Rush ,Savile Flax |
| Style |
Transitional |
Questions About This Product?
"*" indicates required fields