Buxton Bar + Counter Stool – 232982-008
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
SKU:
232982-008
Category: Barstools
Tags: Barstools, Brown, Four Hands, Natural Paper Rush, Drifted Ash
Description
A solid oak counter stool defined by tapered legs and framing gives an updated look to the classic whistler chair. Finished with a paper rush wrapped detail on the back.
Product Details
| Weight (kg) | 10 kg |
|---|---|
| Weight (lb) | 21.61 lb |
| Volume (cu. ft.) | 10.77 cu. ft. |
| Volume (m³) | 0.305 m³ |
| Color | Natural Paper Rush, Drifted Oak |
| Material | Rush, Solid Oak |
| Dimensions (Imperial, inch) | 19.50″w x 22.25″d x 38.75″h |
| Dimensions (Metric, cm) | 49.5 cm w x 56.5 cm d x 98.4 cm h |
Additional information
| Weight | 22.05 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 22.25 × 19.5 × 38.75 in |
| Brand |
Four Hands |
| Color |
Brown |
| Detail Color |
Drifted Ash ,Natural Paper Rush |
| Style |
Rustic |
Questions About This Product?
"*" indicates required fields