Benton Bar + Counter Stool – 109318-017
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
SKU:
109318-017
Category: Barstools
Tags: Altair Mushroom, Smoked Grey, Midnight Iron, Barstools, Four Hands, Gray
Description
Simple and streamlined with thoughtful details. Slim, black-finished iron frame with solid oak decking, plus black top-grain leather seating for modernity. A stylish staple for any counter.
Product Details
| Weight (kg) | 11 kg |
|---|---|
| Weight (lb) | 23.15 lb |
| Volume (cu. ft.) | 11.65 cu. ft. |
| Volume (m³) | 0.33 m³ |
| Color | Altair Mushroom, Smoked Grey, Midnight Iron |
| Material | 100% Polyester, Solid Oak, Iron |
| Dimensions (Imperial, inch) | 19.75″w x 23.00″d x 44.00″h |
| Dimensions (Metric, cm) | 50.2 cm w x 58.4 cm d x 111.8 cm h |
Additional information
| Weight | 23.15 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 23 × 19.75 × 44 in |
| Brand |
Four Hands |
| Color |
Gray |
Questions About This Product?
"*" indicates required fields