Benton Bar + Counter Stool – 109318-013
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
SKU:
109318-013
Category: Barstools
Tags: Barstools, Black, Four Hands, Sonoma Black, Burnt Oak, Midnight Iron
Description
Simple and streamlined with thoughtful details. Slim, black-finished iron frame with solid oak decking, plus black top-grain leather seating for modernity. A stylish staple for any bar.
Product Details
| Weight (kg) | 11 kg |
|---|---|
| Weight (lb) | 23.15 lb |
| Volume (cu. ft.) | 11.65 cu. ft. |
| Volume (m³) | 0.33 m³ |
| Color | Sonoma Black, Burnt Oak, Midnight Iron |
| Material | Top Grain Leather, Solid Oak, Iron |
| Dimensions (Imperial, inch) | 19.75″w x 23.00″d x 44.00″h |
| Dimensions (Metric, cm) | 50.2 cm w x 58.4 cm d x 111.8 cm h |
Additional information
| Weight | 23.15 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 23 × 19.75 × 44 in |
| Brand |
Four Hands |
| Color |
Black |
Questions About This Product?
"*" indicates required fields