Benton Bar + Counter Stool – 109318-011
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
SKU:
109318-011
Category: Barstools
Tags: Barstools, Fayette Cloud, Drifted Oak, Midnight Iron, Four Hands, Gray
Description
Bring a crisp, clean look to the bar. Slim, black-finished iron forms an airy frame for pristinely tailored performance fabric, with solid oak decking for an eye-catching material mix. Performance fabrics are specially created to withstand spills, stains, high traffic and wear, ensuring long-term comfort and unmatched durability.
Product Details
| Weight (kg) | 11 kg |
|---|---|
| Weight (lb) | 23.15 lb |
| Volume (cu. ft.) | 11.65 cu. ft. |
| Volume (m³) | 0.33 m³ |
| Color | Fayette Cloud, Drifted Oak, Midnight Iron |
| Material | 97% Polyester, 3% Acrylic, Solid Oak, Iron |
| Dimensions (Imperial, inch) | 19.75″w x 23.00″d x 44.00″h |
| Dimensions (Metric, cm) | 50.2 cm w x 58.4 cm d x 111.8 cm h |
Additional information
| Weight | 23.15 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 23 × 19.75 × 44 in |
| Brand |
Four Hands |
| Color |
Gray |
Questions About This Product?
"*" indicates required fields