Benton Bar + Counter Stool – 109318-010
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
SKU:
109318-010
Category: Barstools
Tags: Barstools, Brown, Four Hands, Sonoma Chestnut, Drifted Oak, Midnight Iron
Description
Simple and streamlined with thoughtful details. Slim, black-finished round stock iron solid wood decking, plus tan top-grain leather seating for modernity. A stylish staple for any counter.
Product Details
| Weight (kg) | 10 kg |
|---|---|
| Weight (lb) | 22.05 lb |
| Volume (cu. ft.) | 11.19 cu. ft. |
| Volume (m³) | 0.317 m³ |
| Color | Sonoma Chestnut, Drifted Oak, Midnight Iron |
| Material | Top Grain Leather, Solid Oak, Iron |
| Dimensions (Imperial, inch) | 19.75″w x 23.00″d x 40.00″h |
| Dimensions (Metric, cm) | 50.2 cm w x 58.4 cm d x 101.6 cm h |
Additional information
| Weight | 22.05 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 23 × 19.75 × 40 in |
| Brand |
Four Hands |
| Color |
Brown |
Questions About This Product?
"*" indicates required fields