Benton Bar + Counter Stool – 109318-001
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
SKU:
109318-001
Category: Barstools
Tags: Barstools, Four Hands, Gray, Savile Flannel, Almond Oak, Midnight Iron
Description
Simple and streamlined with fresh, thoughtful details. Slim, black-finished round stock iron suspends an almond-finished nettlewood deck, with a flannel-colored linen-blend seat and floating back with a rear wooden stretcher.
Product Details
| Weight (kg) | 11 kg |
|---|---|
| Weight (lb) | 23.15 lb |
| Volume (cu. ft.) | 11.65 cu. ft. |
| Volume (m³) | 0.33 m³ |
| Color | Savile Flannel, Almond Oak, Midnight Iron |
| Material | 92% Polyester, 8% Flax/Linen, Solid Oak, Iron |
| Dimensions (Imperial, inch) | 19.75″w x 23.00″d x 44.00″h |
| Dimensions (Metric, cm) | 50.2 cm w x 58.4 cm d x 111.8 cm h |
Additional information
| Weight | 23.15 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 23 × 19.75 × 44 in |
| Brand |
Four Hands |
| Color |
Gray |
Questions About This Product?
"*" indicates required fields