Belle Bar Stool
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
“Belle of the Ball”, The Belle Counter Stool and Bar Stool take center stage with their generously sized seats and gently curved backs, offering a welcoming embrace. Elegantly sweeping back legs extend upward to support the sculpted form, while an upholstered spine enhances both comfort and the stool’s distinctive silhouette. Kickplates are available in Antique Brass (standard) or Antique Nickel. The only nail head option is small or petite size. Comfort is key with a custom spring unit designed to replicate the refined sit of an 8-way hand-tied dining chair. (This is in lieu of webbed seat that is typically standard on BS/CS)
Product Details
| Dimensions | W 20in D 23in H 40in |
|---|---|
| Wood Species | Maple Solids |
| Weight | 50 lb |
| Volume | 25.3 ft³ |
| COM | 1.5 yd |
| COL | 18 sq. ft |
| Weight | 50 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 23 × 20 × 40 in |
| Brand |
Hickory Chair |
| Color |
Green |
| Collection |
Hickory Chair Upholstery Collection |
"*" indicates required fields