Baden Bar + Counter Stool – 233519-015
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
SKU:
233519-015
Category: Barstools
Tags: Barstools, Brown, Four Hands, Haven Tobacco, Lamont Nettlewood
Description
Design-forward with a minimalist frame, this counter-height stool features a top-grain leather seat and a low back with leather wrap detailing. Our top-grain leather has been finished to highlight the natural rich variance in color and feel across each piece.
Product Details
| Weight (kg) | 6 kg |
|---|---|
| Weight (lb) | 13.01 lb |
| Volume (cu. ft.) | 9.57 cu. ft. |
| Volume (m³) | 0.271 m³ |
| Color | Haven Tobacco, Lamont Nettlewood |
| Material | Top Grain Leather, Solid Nettlewood |
| Dimensions (Imperial, inch) | 19.00″w x 20.00″d x 30.50″h |
| Dimensions (Metric, cm) | 48.3 cm w x 50.8 cm d x 77.5 cm h |
Additional information
| Weight | 13.01 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 20 × 19 × 30.5 in |
| Brand |
Four Hands |
| Color |
Brown |
Questions About This Product?
"*" indicates required fields