AXIS BAR STOOL
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Description
This piece invites you to take a spin on its generous seat but don’t discount its graceful wooden legs and accommodating tailored back. The swivel mechanism has a center-return function to keep this beautiful chair pointing front and center when not in use. Standard in Browned Steel finish on stretcher guards. Shown in Modern French Grey finish.
Product Details
| Dimensions | W 21.25in D 23.75in H 40.25in |
|---|---|
| Wood Species | Ash Solids |
| Back Type | Tight |
| SeatType | Tight |
| Weight | 49 lb |
| Volume | 25.3 ft³ |
| COM | 3 yd |
| COL | 45 sq. ft |
Additional information
| Weight | 49 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 23.75 × 21.25 × 40.25 in |
| Brand |
Hickory Chair |
| Color |
Gray |
| Detail Color |
Modern French Grey |
| Collection |
Ray Booth® Upholstery Collection |
Questions About This Product?
"*" indicates required fields