Astrud Bar + Counter Stool – 105785-016
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
SKU:
105785-016
Category: Barstools
Tags: Barstools, Crypton Nomad Snow, Brushed Slate, Fabric, Four Hands, White
Description
An Art Deco dream. A sculpted, scalloped-back counter stool upholstered in soft, durable, stain-resistant Crypton fabric. Paired with slim, iron tube framing finished in a brushed slate, for a smooth, fashion-forward feel.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Weight (kg) | 13 kg |
|---|---|
| Weight (lb) | 28 lb |
| Volume (cu. ft.) | 13.35 cu. ft. |
| Volume (m³) | 0.378 m³ |
| Color | Crypton Nomad Snow, Brushed Slate |
| Material | 92% Polyester, 8% Flax/Linen, Iron |
| Dimensions (Imperial, inch) | 21.00″w x 24.50″d x 38.00″h |
| Dimensions (Metric, cm) | 53.3 cm w x 62.2 cm d x 96.5 cm h |
Additional information
| Weight | 28 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 24.5 × 21 × 38 in |
| Brand |
Four Hands |
| Color |
White |
| Detail Color |
Brushed Slate ,Crypton Nomad Snow |
| Style |
Art Deco |
| Features |
Questions About This Product?
"*" indicates required fields