Astrud Bar + Counter Stool – 105785-009
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
SKU:
105785-009
Category: Barstools
Tags: Barstools, Brown, Four Hands, Leather, Sierra Butterscotch, Brushed Slate
Description
Art Deco refresh. Finely sculpted, scalloped-back stool seating of faux leather finished in a warm butterscotch pairs with slim, iron tube framing, for a fashion-forward feel.
Features
| Leather | Yes |
|---|
Product Details
| Weight (kg) | 13 kg |
|---|---|
| Weight (lb) | 28 lb |
| Volume (cu. ft.) | 13.35 cu. ft. |
| Volume (m³) | 0.378 m³ |
| Color | Sierra Butterscotch, Brushed Slate |
| Material | Faux Leather, Iron |
| Dimensions (Imperial, inch) | 21.00″w x 24.50″d x 38.00″h |
| Dimensions (Metric, cm) | 53.3 cm w x 62.2 cm d x 96.5 cm h |
Additional information
| Weight | 28.66 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 24.5 × 21 × 38 in |
| Brand |
Four Hands |
| Color |
Brown |
| Detail Color |
Brushed Slate ,Sierra Butterscotch |
| Style |
Art Deco |
| Features |
Questions About This Product?
"*" indicates required fields