Amsterdam Bar Stool
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
The Amsterdam Bar Stool and its companion Side Chair and Counter Stools, were inspired by a favorite piece of late 1800’s Parisian furniture. The style and scale make them most useful and livable, while the clean lines and fine hand-carved geometric detailing make a dramatic statement. Antique Brass stretcher guard standard. Optional Antique Nickel stretcher guard available.
Product Details
| Dimensions | W 18.75in D 21in H 44in |
|---|---|
| Wood Species | Beech Solids |
| Weight | 28 lb |
| Volume | 33.92 ft³ |
| COM | 2 yd |
| COL | 32 sq. ft |
| Weight | 28 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 21 × 18.75 × 44 in |
| Brand |
Hickory Chair |
| Color |
White |
| Detail Color |
Dark Walnut / Walnut / Brass |
| Collection |
Suzanne Kasler® Upholstery Collection |
"*" indicates required fields