Aldrick Counter Stool with arm
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
o The Aldrick Counter Stool with Arm is an elegant option for a kitchen island, bar or wherever you need an attenuated counter stool—its slim profile is deceivingly comfortable. Packed with details that add handsome character, the counter stool features padded arms held by hand-finished Browned Steel and finely tapered legs fitted with a distinctive H stretcher with Browned Steel metal sabots and stretcher guard. Companion dining chairs and a counter stool without arms is also available.
Product Details
| Dimensions | W 24in D 26.5in H 41.5in |
|---|---|
| Wood Species | Beech Solids |
| Back Type | Tight |
| SeatType | Tight |
| Weight | 44 lb |
| Volume | 25.3 ft³ |
| COM | 3.5 yd |
| COL | 54 sq. ft |
| Weight | 44 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 26.5 × 24 × 41.5 in |
| Brand |
Hickory Chair |
| Color |
Gray |
| Detail Color |
Truffle |
| Collection |
Ray Booth® Upholstery Collection |
"*" indicates required fields