RUSSELL CABINET
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
This versatile and handsome leather and studded cabinet is the perfect host as a bar cabinet, coffee bar and TV chest. He stands on stylish walnut legs braced at the bottom with a bronze stretcher. Available with standard interior back panel in walnut or with optional (shown) antiqued mirror. Two adjustable shelves and one fixed shelf standard. Pullout tray below case top creates a functional work space. Standard with NS-05 Natural Nails. Must specify fabric or leather. Shown in Dark Walnut finish.
Product Details
| Dimensions | W 36in D 16in H 70.5in |
|---|---|
| Wood Species | Walnut |
| Weight | 226 lb |
| Volume | 33.96 ft³ |
| COM | 4.5 yd |
| COL | 68 sq. ft |
| Weight | 226 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 16 × 36 × 70.5 in |
| Brand |
Hickory Chair |
| Color |
Cream |
| Detail Color |
Dark Walnut / Walnut |
| Collection |
Ray Booth® Casegoods Collection |
"*" indicates required fields