Trey Large Nightstand – 230316-006
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
SKU:
230316-006
Category: Nightstands
Tags: Brown, Dove Poplar, Toffee Leather, Four Hands, Nightstands
Description
Simple style, inspired by midcentury décor. Made from light-finished poplar, a roomy three-drawer nightstand brings extra storage space to the bedside. Top-grain leather pulls add a textural finishing touch.
Product Details
| Weight (kg) | 34 kg |
|---|---|
| Weight (lb) | 74.96 lb |
| Volume (cu. ft.) | 16.17 cu. ft. |
| Volume (m³) | 0.458 m³ |
| Color | Dove Poplar, Toffee Leather |
| Material | Solid Poplar, Top Grain Leather |
| Dimensions (Imperial, inch) | 36.00″w x 18.00″d x 26.00″h |
| Dimensions (Metric, cm) | 91.4 cm w x 45.7 cm d x 66.0 cm h |
Additional information
| Weight | 74.96 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 18 × 36 × 26 in |
| Brand |
Four Hands |
| Color |
Brown |
| Detail Color |
Dove Poplar ,Toffee Leather |
| Style |
Mid-Century Modern |
Questions About This Product?
"*" indicates required fields