Rosedale Nightstand – 109064-007
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
SKU:
109064-007
Category: Nightstands
Tags: Amber Oak Veneer, Chaps Ebony, Brown, Four Hands, Nightstands
Description
Rich oak forms a clean nightstand silhouette for dual drawers with iron hardware wrapped in top-grain leather.
Product Details
| Weight (kg) | 25 kg |
|---|---|
| Weight (lb) | 55.12 lb |
| Volume (cu. ft.) | 13.49 cu. ft. |
| Volume (m³) | 0.382 m³ |
| Color | Amber Oak Veneer, Chaps Ebony |
| Material | Oak Veneer, Top Grain Leather |
| Dimensions (Imperial, inch) | 27.25″w x 19.50″d x 26.00″h |
| Dimensions (Metric, cm) | 69.2 cm w x 49.5 cm d x 66.0 cm h |
Additional information
| Weight | 55.12 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 19.5 × 27.25 × 26 in |
| Brand |
Four Hands |
| Color |
Brown |
| Detail Color |
Amber Oak Veneer ,Chaps Ebony |
| Style |
Contemporary |
Questions About This Product?
"*" indicates required fields