Raisa Nightstand – 251244-001
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
SKU:
251244-001
Category: Nightstands
Tags: Brown, Four Hands, Nightstands, Walnut Burl, Walnut Solid
Description
It’s all in the mix. The rounded silhouette of this nightstand lets the rich pattern and hue of the walnut burl veneer stand out — no two pieces look exactly alike, speaking to the unique nature of the material. With ample storage in a compact footprint, minimalist knobs and flush drawers keep the focus on the finish. A design collaboration by Amber Lewis and Four Hands.
Product Details
| Weight (kg) | 37 kg |
|---|---|
| Weight (lb) | 81.57 lb |
| Volume (cu. ft.) | 15.01 cu. ft. |
| Volume (m³) | 0.425 m³ |
| Color | Walnut Burl, Walnut Solid |
| Material | Walnut Veneer, Solid Walnut |
| Dimensions (Imperial, inch) | 30.00″w x 20.00″d x 26.50″h |
| Dimensions (Metric, cm) | 76.2 cm w x 50.8 cm d x 67.3 cm h |
Additional information
| Weight | 81.57 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 20 × 30 × 26.5 in |
| Brand |
Four Hands |
| Color |
Brown |
| Detail Color |
Walnut Burl ,Walnut Solid |
Questions About This Product?
"*" indicates required fields