Poppy Nightstand – 245168-001
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
SKU:
245168-001
Category: Nightstands
Tags: Brown, Four Hands, Nightstands, Saddle Brown, Saddle Brown Veneer
Description
A warm oak veneer nightstand with ogee edge detailing. Featuring a small drawer and cabinet with removable shelf for practical storage. A design collaboration by Amber Lewis and Four Hands. This item has limited online distribution and may not be sold on websites without prior approval. Visit the FAQ page in our Help Center for more details.
Product Details
| Weight (kg) | 36 kg |
|---|---|
| Weight (lb) | 78.92 lb |
| Volume (cu. ft.) | 15.4 cu. ft. |
| Volume (m³) | 0.436 m³ |
| Color | Saddle Brown, Saddle Brown Veneer |
| Material | Solid Oak, Oak Veneer |
| Dimensions (Imperial, inch) | 25.50″w x 21.00″d x 27.75″h |
| Dimensions (Metric, cm) | 64.8 cm w x 53.3 cm d x 70.5 cm h |
Additional information
| Weight | 78.92 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 21 × 25.5 × 27.75 in |
| Brand |
Four Hands |
| Color |
Brown |
| Detail Color |
Saddle Brown ,Saddle Brown Veneer |
| Style |
Transitional |
| Collection |
Poppy |
Questions About This Product?
"*" indicates required fields