Jaylen Nightstand – 225937-001
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
SKU:
225937-001
Category: Nightstands
Tags: Brown, Four Hands, Nightstands, Travertine, Yucca Oak, Yucca Oak Solid
Description
Made from light-finished oak atop a plinth-style base, dual drawers bring extra storage space to the bedside, with a solid travertine top reflective of 1970s inspiration.
Product Details
| Weight (kg) | 40 kg |
|---|---|
| Weight (lb) | 88.18 lb |
| Volume (cu. ft.) | 15.11 cu. ft. |
| Volume (m³) | 0.428 m³ |
| Color | Travertine, Yucca Oak, Yucca Oak Solid |
| Material | Solid Travertine, Oak Veneer, Solid Oak |
| Dimensions (Imperial, inch) | 22.00″w x 25.00″d x 22.75″h |
| Dimensions (Metric, cm) | 55.9 cm w x 63.5 cm d x 57.8 cm h |
Additional information
| Weight | 84.88 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 25 × 22 × 22.75 in |
| Brand |
Four Hands |
| Color |
Brown |
| Detail Color |
Travertine ,Yucca Oak ,Yucca Oak Solid |
| Style |
Mid-Century Modern |
Questions About This Product?
"*" indicates required fields