Sinclair Round Ottoman – 106074-017
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
SKU:
106074-017
Category: Ottomans & Poufs
Tags: Barrow Taupe, Sienna Brown, Four Hands, Gray, Ottomans & Poufs
Description
This round ottoman of textural upholstery can be placed just about anywhere, bringing with it a hip retro vibe.
Product Details
| Weight (kg) | 6 kg |
|---|---|
| Weight (lb) | 13.23 lb |
| Volume (cu. ft.) | 5.86 cu. ft. |
| Volume (m³) | 0.166 m³ |
| Color | Barrow Taupe, Sienna Brown |
| Material | 70% Polyester, 30% Wool, Solid Parawood |
| Dimensions (Imperial, inch) | 22.00″w x 22.00″d x 18.50″h |
| Dimensions (Metric, cm) | 55.9 cm w x 55.9 cm d x 47.0 cm h |
Additional information
| Weight | 13.23 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 22 × 22 × 18.5 in |
| Brand |
Four Hands |
| Color |
Gray |
| Detail Color |
Barrow Taupe ,Sienna Brown |
| Style |
Mid-Century Modern |
Questions About This Product?
"*" indicates required fields